Skip to Content
5 minut do końca artykułu
Czas na porządki

Jak usunąć klej na gorąco z ubrań,podłóg i ścian – w kilku krokach!

Osoba trzyma koszulę w kratę poplamioną klejem. Na stole widać pistolet do kleju na gorąco.

Majsterkowanie z klejem na gorąco w roli głównej skończyło się bałaganem? Bez obaw – w artykule wyjaśniamy, jak usunąć klej na gorąco z ubrań, dywanów, a nawet tynku.

W tym artykule:

Jak usunąć klej na gorąco z ubrań?

Klej na gorąco jest powszechnie używany w rękodziele ze względu na swoją wysoką lepkość i silną przyczepność do powierzchni porowatych. Z tego względu jest szczególnie przydatny we wszelkiego rodzaju projektach DIY z wykorzystaniem tkanin i tapicerek. Jednak ktokolwiek korzystał z kleju w pistolecie, wie, jak dużego bałaganu może on narobić – szczególnie, gdy przez przypadek dostanie się na nasze ubrania.

Wymagane materiały
Osoba wyjmuje z zamrażarki jeansy z widoczną plamą kleju na kieszeni, schowane do plastikowej torby.
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się plamy z kleju na gorąco z ubrań, niskie temperatury mogą Ci w tym pomóc

Jeśli przydarzyło się to i Tobie, nie panikuj. Oto dwa łatwe sposoby, jak usunąć klej na gorąco z ubrania i innych tkanin.

  1. Mrożenie. Umieść ubranie w zamrażalniku na 30 minut. Gdy pod wpływem niskiej temperatury klej stwardnieje, delikatnie oderwij go od powierzchni materiału. Zabrudzony przedmiot jest zbyt duży, by umieścić go w zamrażarce? Zamiast tego, przyłóż do niego woreczek z lodem.
  2. Spirytus salicylowy. Namocz patyczek higieniczny w alkoholu i delikatnie pocieraj nim zaschnięty klej, kierując się od zewnątrz do środka zabrudzonego obszaru. Gdy spirytus osłabi wiązanie, podważ brzeg kleju i oderwij go od materiału. Zachowaj ostrożność w przypadku delikatniejszych materiałów.

Wskazówki od ekspertów

Jak usunąć klej na gorąco z dywanu?

Jeśli klej z pistoletu dostanie się na dywan, potrzebny będzie inny sposób na pozbycie się zabrudzeń. Dywan jest zwykle zbyt duży, by umieścić go w zamrażarce, a spirytus salicylowy może uszkodzić jego włókna. Jak w takim wypadku usunąć klej na gorąco z powierzchni dywanu?

Będziesz potrzebować:

  • Domowego żelazka
  • Kawałka materiału
  1. Umieść kawałek materiału na zabrudzonym obszarze.
  2. Delikatnie przyciśnij przód rozgrzanego żelazka do materiału, tak aby klej rozpuścił się i wsiąknął w niego. Poczekaj, aż klej wystygnie, po czym zdejmij materiał. W razie potrzeby powtórz. Nie przesuwaj żelazkiem po zabrudzonym obszarze, ale trzymaj je nieruchomo – inaczej jeszcze bardziej rozprowadzisz klej po dywanie.
Zbliżenie na dłonie osoby, która odrywa w całości plamę kleju od powierzchni jeansów.
Plama kleju na gorąco po zamrożeniu stanie się twarda, dzięki czemu łatwo oderwiesz ją od tkaniny

Usuwanie kleju na gorąco z tynku

Klej na gorąco, jak np. pistolet termiczny Pattex, jest niezwykle skuteczny w pracy z powierzchniami takimi jak cegła i tynk. To sposób na łatwe do usunięcia i krótkotrwałe mocowanie bez użycia gwoździ. Klej na gorąco można wykorzystać na przykład do wieszania lekkich ozdób świątecznych i światełek choinkowych na zewnątrz domu.

Warto pamiętać, że nie każda ściana zachowa się tak samo w kontakcie z klejem termotopliwym. Jeśli pod cienką warstwą tynku znajduje się styropian, gorący klej może doprowadzić do jego stopienia. W takim wypadku należy wybrać na pistolecie niższą temperaturę.

Gdy święta się już skończą i przyjdzie czas na zdjęcie dekoracji, usunięcie kleju na gorąco jest bardzo proste:

  1. Nasącz patyczek higieniczny lub wacik w spirytusie salicylowym i delikatnie potrzyj nim brzegi kleju, aby zmiękczyć wiązanie.
  2. Zdrap pozostały klej skrobakiem.
  3. Uporczywy zaschnięty klej ogrzej powietrzem z suszarki. Ogrzanie kleju osłabi wiązanie i pozwoli Ci go łatwiej zdrapać.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować