Skip to Content
6 minut do końca artykułu
I po kleju – bez zdrapywania!

Jak usunąć klej z plastiku – niezawodny sposób na stary klej

Osoba moczy ścierkę w misce, a w drugiej dłoni trzyma plastikowe pudełko z nalepką z kodem kreskowym.

Uporczywe, lepkie ślady szpecą Twoje ulubione przedmioty? To nie problem z naszym poradnikiem. Dowiedz się, jak usunąć resztki kleju z plastiku naszymi sprawdzonymi metodami. 

W tym artykule:

Czym i jak usunąć resztki kleju z plastiku?

Usuwanie lepkich pozostałości po taśmie, naklejkach i etykietach potrafi dać w kość – zwłaszcza w przypadku gładkich, plastikowych powierzchni. Resztki kleju łatwo przyciągają kurz i brud, przez co wyglądają bardzo nieestetycznie. Co więcej, jeśli zechcesz na nowo zamocować coś do tej samej powierzchni, będą osłabiać przyczepność i zdecydowanie utrudnią klejenie. 

Usunięcie uciążliwych pozostałości kleju jest więc często konieczne. Jednak zanim sięgniesz po nóż do tapet albo żyletkę, aby zdrapać je z plastiku, pamiętaj, że mogą one zarysować nawet najtwardsze tworzywo.

Wymagane materiały

  • S.O.S. Super Klej do plastiku
 

Kobieta próbuje zmyć naklejkę z kodem kreskowym z plastikowego durszlaka.
Miękka ściereczka, gorąca woda z mydłem i nieco cierpliwości pozwolą skutecznie usunąć klej z plastiku i zmyć jego pozostałości

Jak w takim razie usunąć klej z plastiku w bezpieczny sposób? Tajemnicą sukcesu jest początkowe namoczenie i rozluźnienie wiązania zaschniętego kleju, a dopiero potem delikatne, mechaniczne usunięcie jego resztek. Potrzebne przybory z pewnością masz w domu. Na początek przygotuj:

  • Miękką ściereczkę,
  • Gorącą wodę z mydłem, ocet lub zmywacz do paznokci – do wstępnego namaczania i rozpuszczania kleju,
  • Plastikową kartę lub inny półtwardy przedmiot, np. drewnianą szpatułkę – do delikatnego zdrapywania.

Wskazówki od ekspertów

Jak usunąć naklejki z plastiku?

Jeśli masz już przygotowane narzędzia, możesz zabierać się do pracy. Oto, jak usunąć resztki kleju z plastiku krok po kroku:

  1. Namocz ściereczkę w gorącej wodzie z mydłem, occie lub zmywaczu do paznokci.
  2. Przyciśnij ściereczkę do zabrudzonego obszaru i przez chwilę pozwól, by zaschnięty klej nasiąkał płynem. Przytrzymaj ścierkę tak długo, jak to potrzebne – w zależności od ilości i mocy kleju, który chcesz zmyć.
  3. Zetrzyj roztwór (wraz z rozpuszczonym klejem, naklejką lub etykietą) za pomocą ścierki.
  4. Pozostałości kleju zdrap przy pomocy karty kredytowej lub innego narzędzia. Uważaj, aby nie porysować ani nie przeciąć plastiku.
  5. Powtórz proces w przypadku uporczywych pozostałości kleju. 
  6. Na końcu oczyść i wytrzyj obszar do sucha. Jeśli do usunięcia kleju używałeś octu, delikatnie przemyj powierzchnię czystą wodą, by usunąć ostry zapach.

Zastanawiasz się, jak usunąć zaschnięty klej z plastiku? Masz szczęście – powyższy sposób możesz wykorzystać nie tylko do usuwania niechcianych naklejek. Sprawdzi się również w sytuacji, gdy podczas majsterkowania wyleje Ci się nadmiar kleju, a pozostałości utwardzą się zanim zdążysz je posprzątać. Uzbrój się w cierpliwość i powtarzaj powyższy proces, aż całkowicie pozbędziesz się zaschniętych resztek kleju.

Kobieta usuwa naklejkę z powierzchni plastikowej miski, pocierając ją wilgotną ścierką.
Usuwając naklejkę dobrze nasącz ją płynem, zanim zaczniesz usuwać klej z plastiku. W ten sposób unikniesz zarysowania powierzchni

Udało się usunąć klej po naklejce? Sprawdź, czym go zastąpić

Jeśli stary klej nie sprostał wyzwaniu, czas na alternatywne rozwiązanie. Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku to dwuczęściowy system, który pozwala na trwałe i solidne łączenie trudnych do sklejenia powierzchni z wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych. Sprawdzi się do klejenia materiałów takich jak winyl, pleksiglas, nylon, PCW-U, ABS, a nawet polietylen (PE) i polipropylen (PP). 

Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku jest niezwykle uniwersalny i prosty w użyciu. Zestaw składa się z aktywatora w specjalnym długopisie oraz tubki z szybkoschnącym klejem. Membrana zabezpieczająca zamyka szczelnie opakowanie, co pozwala na wielokrotne używanie kleju – zawsze wtedy, gdy jest Ci potrzebny.

You need to accept cookies to play this video

Jak usunąć gumę z plastiku?

Innym lepkim problemem, na który możesz napotkać na swoich przedmiotach z plastiku, jest zniszczona gumowa powłoka. Jej zadaniem jest ułatwić chwytanie i zapobiegać wyślizgiwaniu się z dłoni – np. narzędzi, elementów wyposażenia auta czy obsługiwanych ręcznie urządzeń. Jednak ze względu na swoje właściwości, gumowa powłoka na plastiku często zbiera kurz, a w rezultacie wygląda nieestetycznie. 

Może też zdarzyć się, że powłoka z czasem zacznie się ścierać i brudzić dłonie podczas użytkowania. Wtedy najlepiej całkowicie się jej pozbyć, odkrywając czystą i błyszczącą powierzchnię z twardego tworzywa sztucznego. Jak domowym sposobem usunąć gumę z plastiku? Przydadzą Ci się do tego:

  • Rozpuszczalnik, np. aceton (lub zmywacz do paznokci), benzyna ekstrakcyjna, spirytus lub denaturat
  • Gorąca woda z płynem do mycia naczyń
  • Stara ścierka
  • Szorstka gąbka lub druciak

Oto, jak usunąć gumę z plastiku krok po kroku:

  1. Przygotuj miejsce pracy. Pracując z rozpuszczalnikiem wybierz dobrze wentylowaną przestrzeń.
  2. W misce połącz bardzo gorącą wodę z detergentem, aby powstała piana.
  3. Zanurz przedmiot w misce i pozostaw na minimum 15 minut.
  4. Zdrap wierzchnią część powłoki, używając druciaka lub szorstkiej gąbki do naczyń.
  5. Mechanicznie usuń tyle gumy, na ile to możliwe. Lepkie pozostałości powłoki zmyjesz chemicznym rozpuszczalnikiem.
  6. Namocz ścierkę w rozpuszczalniku, a następnie przyciśnij ją do powierzchni, aby rozpuścić resztki materiału.
  7. Zetrzyj rozpuszczony klej za pomocą ścierki.
  8. Na koniec zmyj pozostałości czystą, ciepłą wodą i wytrzyj do sucha.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować