Szkło to materiał wszechstronny, piękny i wystarczająco mocny, aby przetrwać pokolenia. Pęknięcia jednak się zdarzają. Oto, jak wybrać najlepszy klej do szkła, aby naprawić nawet najtrudniejsze uszkodzenia.
Naprawa potłuczonego szkła, czyli praca z gładkimi powierzchniami i ostrymi krawędziami może być wyzwaniem. Bez odpowiednio dobranego kleju naprawienie uszkodzonego lusterka lub pękniętego kieliszka może być trudniejsze niż się wydaje, a sklejanie delikatnych kosztowności lub cennych ozdób może prowadzić do dalszych szkód i rozczarowań.
Najpopularniejsze kleje, które znajdziesz w domu lub w warsztacie, nie są przeznaczone do pracy ze szkłem. Na rynku dostępnych jest wiele produktów klejących, oferujących różnorodne komponenty i zastosowania. Podczas gdy standardowe kleje stosowane w gospodarstwie domowym dobrze sprawdzają się przy klejeniu drewna, metalu lub innych typowych powierzchni, nie zawsze zaleca się ich używanie do naprawy szkła. Kleje te mogą działać jako tymczasowe poprawki, ale często mają niską odporność na wilgoć i światło ultrafioletowe. W przypadku użycia na szkle mogą się rozpaść podczas używania czy czyszczenia.
Do klejenia większości powierzchni szklanych potrzebny jest specjalistyczny bezbarwny klej do szkła. Kleje te są specjalnie zaprojektowane do łączenia z unikalnymi właściwościami szkła, w tym przezroczystością, i mogą być używane do naprawy uszkodzonych naczyń, antyków, luster, urządzeń i wielu innych szklanych rzeczy. Również do mocowania i klejenia szklanych powierzchni z innymi materiałami należy wybrać klej, który współpracuje z właściwościami szkła.
Jeżeli chcesz zapewnić sobie estetyczne i trwałe efekty naprawy szkła wybierz bezwonny i przezroczysty klej Pattex Total. Jest elastyczny, odporny na wstrząsy, naprężenia i działanie promieniowanie UV, możesz więc z powodzeniem stosować go również do napraw szklanych elementów na zewnątrz.
Jeżeli Twoja naprawa wymaga precyzji, skorzystaj z opcji kleju do szkła ze strzykawką Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. To dwuskładnikowy klej epoksydowy, który zapewni szybkie i trwałe wiązanie tworząc spoinę przezroczystą po utwardzeniu.
Naprawa szkła może być trudna, ale nie musi. Zastosowanie się do kilku prostych zasad może zrobić dużą różnicę.
- Przed pracą przygotuj potrzebne narzędzia. Oprócz odpowiednio dobranego kleju do szkła będziesz potrzebować mydła i wody do czyszczenia powierzchni. Wełna stalowa może pomóc wygładzić grysy i nierówności na sklejanych powierzchniach. Przydatne jest również posiadanie pod ręką żyletki do usuwania nadmiaru kleju.
- Utrzymuj miejsce pracy w czystości. Pracę wykonuj na czystej, suchej powierzchni, wolnej od oleju, wosku, farby, a także jakichkolwiek pozostałości mydła. Wszelkie zabrudzenia, nawet takie jak odciski palców, mogą uniemożliwić silne wiązanie.
- Dopasuj łączone elementy. Sprawdź części, które mają zostać połączone i przed rozpoczęciem klejenia przetestuj ich dopasowanie. Czy powierzchnie przylegają ściśle, bez szczelin? Usuń wszelkie dodatkowe fragmenty lub cząstki szkła utrudniające idealne dopasowanie. Jeśli zauważysz szczeliny między kawałkami szkła, warto zastosować specjalny klej do wypełniania szczelin.
- Dbaj o swoje bezpieczeństwo. Pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Do ochrony skóry należy używać rękawic lateksowych lub nitrylowych (nie z PVC, nylonu lub bawełny). Obszary skóry narażone na działanie kleju do szkła należy natychmiast umyć.
Klejenie szkła może być proste, jeśli wiesz, jakie kroki po kolei wykonać:
- Przygotuj klej. Klej do szkła dostarczany jest z zabezpieczoną nasadką i dyszą. Aby otworzyć, przekręć nakrętkę i dyszę do końca zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przebijając rurkę. Zdejmij nasadkę z dyszy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
- Aplikacja kleju. Nałóż niewielką ilość kleju na jedną z dwóch powierzchni, które mają być sklejone. Użyj tylko minimalnej ilości, aby pokryć obszar łączenia.
- Dopasuj klejone części. Bezpośrednio po nałożeniu kleju złącz powierzchnie, które mają być sklejone. Dociśnij mocno ze stałym naciskiem. Przytrzymaj je na miejscu do momentu związania. Upewnij się, że nie popychasz ani nie zmieniasz położenia części, aby uzyskać solidne połączenie.
- Pozostaw do związania. Po związaniu części pozostaw je do związania przez co najmniej 10 minut. Aby zapewnić pełną siłę wiązania, pozostaw je na noc.
- Posprzątaj. Podczas wiązania kleju usuń jego nadmiar z końcówki dyszy i załóż nasadkę. Za pomocą wilgotnej chusteczki zetrzyj nadmiar kleju z klejonych miejsc. Jeśli pozostałości kleju zdążyły się utwardzić, spróbuj odciąć je żyletką, ale uważaj, aby nie zarysować powierzchni.
Ciepło i wilgoć mogą osłabić trwałą więź. Odczekaj co najmniej tydzień przed myciem sklejonych przedmiotów w zmywarce.
Pochwal się własnymi pracami