Pęknięte naczynia czy figurki można oczywiście wyrzucić. Jeśli zdecydowałeś się jednak na naprawę ceramiki - mamy przepis na sukces. Najważniejsze składniki to odpowiedni klej i trochę cierpliwości.
Nauka naprawy ceramiki zaczyna się od wyboru odpowiedniego kleju. Pierwszy krok to upewnienie się, że klej łączy się z ceramiką.
Kolejne pytania, które należy zadać podczas wyboru odpowiedniego spoiwa to:
- Czy przedmiot, który naprawiasz, wejdzie w kontakt z żywnością?
- Czy sklejony przedmiot będzie myty w zmywarce lub używany w kuchence mikrofalowej?
Jeżeli wiesz, że klejone przedmioty będą myte w zmywarce wybierz Pattex S.O.S. Super Klej Uniwersalny. Dzięki jego płynnej konsystencji i niewielkiej tubce z aplikatorem precyzyjnie skleisz nawet najmniejszy element.
W przypadku projektów, które wymagają precyzyjnej aplikacji, sięgnij po Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel. Jego żelowa formuła sprawia, że nie wycieka oraz zapewnia dodatkowy czas przed stwardnieniem kleju, dzięki czemu możesz precyzyjnie wyrównać klejone elementy.
Kleje o konsystencji płynnej czy żelowej lepiej nadają się do łączenia elementów. Jeśli natomiast wypełniasz ubytki lub pęknięcia, potrzebujesz kleju o konsystencji masy naprawczej. Pattex Repair Express to epoksydowa masa naprawcza, która doskonale sprawdzi się do wyrównywania i wypełniania uszkodzonych ceramicznych przedmiotów.
Każdy projekt naprawy ceramiki różni się w zależności od liczby, rozmiaru i lokalizacji klejonych elementów. Możesz jednak skorzystać z tych ogólnych wskazówek, aby naprawić swoje zepsute ceramiczne figurki, talerze czy kubki.
- Przygotuj materiały. Potrzebujesz odpowiedniego kleju, ręcznika papierowego lub szmatki, mydła i wody.
- Bądź bezpieczny. Noś rękawice, aby chronić ręce, jeśli krawędzie sklejanego przedmiotu są ostre.
- Umyj i osusz. Dzięki temu sklejane elementy będą wolne od brudu i zanieczyszczeń. Obchodź się z nimi ostrożnie, aby uniknąć dodatkowych uszkodzeń.
- Dopasuj na sucho. Upewnij się, że masz wszystkie elementy, a następnie dopasuj je na sucho. Innymi słowy, odtwórz figurkę lub naczynie (w miarę możliwości) bez przyklejania elementów.
- Sklej ceramikę. Nałóż klej na przylegające powierzchnie i przytrzymaj zgodnie z informacjami o produkcie. Niektóre produkty wymagają bezpośredniego nałożenia na obie powierzchnie, podczas gdy inne jedynie nałożenia tylko na jedną powierzchnię.
- Utrzymaj wszystko na swoim miejscu. Jeśli niektóre z klejonych elementów są niestabilne, przymocuj je taśmą maskującą, aż wiązania się ustabilizują.
- Posprzątaj. Umyj ręce i ostrym nożem usuń nadmiar utwardzonego kleju z ceramiki.
Wiesz już czym skleić kubek ceramiczny. Naprawa wyszczerbień jest również prosta do wykonania.
- Zbierz narzędzia. Potrzebujesz kleju do wypełniania szczelin/glazury, pilnika oraz mydła i wody.
- Umyj i osusz wyszczerbione powierzchnie.
- Nałóż klej. Postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w informacji o produkcie, uzupełnij odpryski lub pęknięcia i odbuduj utracony materiał, aby zabezpieczyć kubek lub przedmiot przed dalszym odpryskiwaniem.
- Pozostaw do wyschnięcia. Po wyschnięciu kleju można go spiłować, aby dopasowywał się do konturów przedmiotu.
- Posprzątaj i umyj ręce. Pamiętaj, że Twój przedmiot może nie nadawać się już do użytku w urządzeniach kuchennych takich jak zmywarka czy mikrofalówka.
Pochwal się własnymi pracami