Nie istnieje jeden klej samochodowy idealny do wszystkich zastosowań – w swoim aucie znajdziesz wiele różnych materiałów o odmiennych właściwościach. Klej do blachy samochodowej przyda się do naprawy karoserii, zaś wewnątrz pojazdu zastosowanie znajdą kleje uniwersalne i do plastiku. W naszym poradniku przedstawiamy wskazówki, jak wykorzystać klej samochodowy w kolejnym projekcie, a także jak na nowo zamocować lusterko wsteczne.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele różnych klejów samochodowych, a wybór najlepszego zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli Twoje auto wymaga wielu drobnych napraw, rozważ sięgnięcie po produkt uniwersalny. Klej wielofunkcyjny Pattex Total można stosować na różnych powierzchniach, dlatego warto mieć go pod ręką na wypadek usterki.
Jeśli jednak potrzebujesz produktu do jednego materiału, lepiej będzie wybrać klej przeznaczony do tego konkretnego zastosowania. Na przykład, aby skutecznie naprawić pękniętą blachę, niezbędny będzie klej do karoserii samochodowych. Taki produkt będzie wyróżniał się formułą opracowaną specjalnie z myślą o klejeniu blach, bardzo wysoką wytrzymałością na uderzenia, a także odpornością na temperatury i wilgoć.
- Klej wielofunkcyjny Pattex Total
- Pattex Repair Extreme
- S.O.S. Super Klej do plastiku
Z kolei do części wykonanych z twardego tworzywa, metalu, gumy lub skóry odpowiedni będzie klej Pattex Repair Extreme. Tworzy on silne wiązania odporne na wstrząsy, dlatego może znaleźć zastosowanie w motoryzacji. Natomiast do drobnych napraw wewnątrz pojazdu świetnie sprawdzi się Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku, który można wykorzystać do klejenia wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych. Uszkodzoną tapicerkę kierownicy czy siedzeń można z kolei naprawić przy użyciu specjalistycznego kleju do skóry.
Montaż nowego lusterka wstecznego to częsta naprawa, którą możesz bez przeszkód wykonać samemu. Wystarczy, że użyjesz kleju odpowiedniego zarówno do szkła, jak i materiału, z którego wykonana jest płytka mocująca lusterka. Przykładowo, w przypadku metalowej podstawy będziesz potrzebować kleju, który skutecznie wiąże szkło z powierzchniami metalowymi.
- Zadbaj o bezpieczeństwo. Wybierz dobrze wentylowane miejsce pracy, załóż nitrylowe rękawiczki, a po zakończonej pracy dokładnie umyj ręce.
- Przygotuj się do pracy. Twoje nowe lusterko najprawdopodobniej ma z tyłu płytkę mocującą. Przyłóż ją do przedniej szyby, by sprawdzić, jak ustawić lusterko. W przypadku wielu szyb miejsce na lusterko jest zaznaczone na czarno – wtedy od razu wiadomo, gdzie należy je zamocować. W przeciwnym razie, użyj taśmy maskującej po zewnętrznej stronie szyby, aby zaznaczyć odpowiednie miejsce mocowania lusterka.
- Wyjmij lusterko z uchwytu. Dzięki temu montaż będzie prostszy.
- Przygotuj obie powierzchnie. Usuń pozostałości starego kleju z przedniej szyby i płytki mocującej. Aby uzyskać skuteczne wiązanie, podłoże powinno być czyste i suche. Jeśli wybrany klej samochodowy wymaga użycia aktywatora, aplikuj go na szybę i/lub płytkę mocującą. Upewnij się też, że oba elementy mają temperaturę odpowiednią dla Twojego kleju.
- Nałóż klej i ustaw płytkę w odpowiednim miejscu. Aplikuj klej samochodowy na środku płytki mocującej, od strony szyby i przyłóż ją do wyznaczonego wcześniej miejsca. Przytrzymaj przez czas określony w instrukcji. Dopilnuj, by płytka znalazła się we właściwej pozycji już za pierwszym razem – próby zmiany miejsca mogą poskutkować uszkodzeniem elementu oraz samej szyby.
- Pozostaw do wyschnięcia. Klej musi związać, zanim umieścisz lusterko w uchwycie. Sprawdź w instrukcji producenta, jak długo trzeba w tym celu odczekać.
- Zamocuj lusterko. Wsuń je w uchwyt i w razie potrzeby zabezpiecz śrubami.
- Oczyść powierzchnie. Odetnij nadmiar zaschniętego kleju przy pomocy ostrego noża albo rozpuść go acetonem lub wrzącą wodą. Możesz również zaaplikować wodę na klej, pozwolić mu się utwardzić, a następnie zeskrobać.
Pochwal się własnymi pracami