Szybka naprawa uszkodzonej rynny może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom dachu, elewacji i fundamentów. Nasze wskazówki pomogą Ci wybrać i odpowiednio zastosować właściwe produkty do uszczelnienia cieknącej rynny, sklejenia pęknięć czy naprawienia zaślepki.
Rynny i rury spustowe to niezbędne elementy każdego dachu. Zbierają i odprowadzają wodę deszczową, która w przeciwnym razie mogłaby poważnie uszkodzić elewację, glebę wokół budynku oraz fundamenty.
Trudne warunki pogodowe mogą powodować powstawanie dziur, pęknięć i przecieków, a także korozję, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie rynien. Nagromadzenie rdzy może przeżerać stal, a z kolei rynny miedziane lub aluminiowe mogą być zerwane przez spadające gałęzie lub intensywne opady. Osłabione uszczelnienie połączeń między elementami systemu rynnowego może wywołać przeciekanie. Jeśli natomiast zostanie uszkodzona konstrukcja rynien, mogą one zacząć opadać i przechylać się, co w razie silnego deszczu łatwo prowadzi do ich przepełnienia i przelania.
Niezwykle ważne jest, aby na bieżąco przeprowadzać wszelkie naprawy rynien dachowych, łatać dziury i uszczelniać rynny, zanim gromadząca się wilgoć spowoduje poważniejsze uszkodzenia budynku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zabrać się do samodzielnej naprawy rynien, uszczelnić je oraz pozbyć się wszelkich pęknięć i przecieków, zanim dojdzie do powstania trwałych szkód.
Uszkodzone uszczelnienie połączeń między segmentami i narożnikami rynien to częsta przyczyna przecieków i kapania. Niektóre pęknięcia mogą wymagać załatania lub wymiany całego elementu, jednak profesjonaliści naprawiają wiele takich przypadków za pomocą mocnego uszczelniacza. Oto, jak uszczelnić połączenie rynny:
- Wyczyść rynnę. Usuń wszystkie zanieczyszczenia. Do zgarnięcia zalegających liści lub innych nagromadzonych w rynnie zabrudzeń może być konieczne użycie szpachelki. Zetrzyj rdzę szczotką drucianą lub – jeśli to niemożliwe – odetnij ją nożycami do blachy. Następnie, jeśli to możliwe, przepłucz rynnę za pomocą węża ogrodowego, a następnie pozostaw do wyschnięcia.
- Przygotuj uszczelniacz. Wybierz właściwy produkt do uszczelniania i łączenia elementów systemu rynnowego – na przykład uniwersalny klej-uszczelniacz Pattex One For All Crystal. Tworzy on mocne i wodoodporne połączenia, odporne również na temperaturę i bezpośrednie działanie trudnych warunków atmosferycznych. Sprawdzi się on zarówno jako skuteczny klej do rynien ocynk, jak i tych wykonanych z aluminium.
- Nałóż uszczelniacz. Aplikuj uszczelniacz powoli wyciskając produkt na nieszczelne połączenie ze stałą siłą. Ściśnij ze sobą materiały, a jeśli to możliwe – zepnij je zaciskami. Uszczelnienie będzie w pełni utwardzone po ok. 24 godzinach.
Ponieważ są one bezpośrednio narażone na trudne warunki atmosferyczne, nawet najbardziej wytrzymałe rynny mogą czasami popękać. Może się to zdarzyć także wtedy, gdy stare uszczelnienie z czasem wyschnie i popęka. Oto, jak i czym uszczelnić rynnę oraz w jaki sposób naprawić cieknące pęknięcia, tak by w przyszłości wytrzymały nawet najsilniejsze opady.
- Przygotuj rynnę. To niezbędny krok – naprawiany obszar musi być czysty, bez zalegających liści i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj, by używać rękawic ochronnych oraz zachować ostrożność przy pracy na drabinie czy wspinając się na dach.
- Przygotuj uszczelniacz. Zastanawiasz się, czym najlepiej uszczelnić rynnę? Przy wyborze odpowiedniego produktu do naprawy rynien dachowych w grę wchodzi wiele czynników. Produkty najczęściej wybierane przez profesjonalistów mają kilka cech wspólnych:
- Odporność na wodę i wilgoć
- Lepkość
- Czas schnięcia
- Cena
- Łatwość aplikacji
Te kryteria – i nie tylko – spełnia Pattex One For All Express. Jest to wysokiej jakości klej i uszczelniacz polimerowy, opracowany z myślą o zastosowaniach wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Tworzy on elastyczne połączenia odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, wilgoć i korozję, i nadaje się do naprawy rynien ocynkowanych, aluminiowych i plastikowych.
- Nałóż uszczelniacz. Wyciśnij produkt do szczeliny przy stałym nacisku. Głębokość nałożonego uszczelniacza powinna wynosić około połowy szerokości szczeliny. Uszczelniacz pokryje pęknięcie i zaschnie w ciągu 24 godzin. Rynna nadaje się do użytku już po upływie 3 dni, jednak do pełnego stwardnienia uszczelniacza musi minąć ok. tydzień. Nadmiar utwardzonego produktu odetnij za pomocą ostrego narzędzia.
Podczas gdy starsze systemy rynnowe były wykonywane z blachy lub miedzi z lutowanymi łączeniami i zaślepkami, obecnie najczęściej produkuje się aluminiowe rynny ciągłe (bezszwowe), o mniejszym ryzyku uszkodzenia. Jednak również takie systemy mogą zawierać zaślepki rynien, które z czasem ulegają zniszczeniu. Oto, jak je naprawić!
- Przygotuj zaślepkę. Uszczelniane powierzchnie muszą być czyste i wolne od wszelkich zabrudzeń. Zdrap pozostałości starego silikonu za pomocą szpachelki. Jeśli zaślepka odpadła, przed jej ponownym uszczelnieniem oczyść dokładnie jej wewnętrzną stronę. Jeśli to konieczne, w celu właściwego ustawienia zaślepki na miejscu, postukaj w jej krawędzie młotkiem.
- Przygotuj uszczelniacz. Wszechstronny klej-uszczelniacz z serii Pattex One For All doskonale sprawdzi się do naprawy rynny z aluminium, blachy ocynkowanej albo plastiku. Tworzy on silne, wodoodporne wiązanie odporne na wilgoć, temperaturę i działanie promieni UV.
- Nałóż uszczelniacz. Aplikuj produkt na obie klejone powierzchnie i mocno je ściśnij. Uszczelniacz stwardnieje w ciągu 10 minut, jednak do uzyskania pełnego wiązania potrzebne jest minimum 24 godziny – w zależności od poziomu wilgotności.
Pochwal się własnymi pracami