Prawdopodobnie słyszałeś już o klejach poliuretanowych – ale co z klejami uretanowymi? Nasz krótki poradnik przedstawia podstawowe informacje na temat tych mocnych klejów i ich dwa zastosowania przy montażu i naprawie podłóg.
Klej uretanowy to rodzaj kleju strukturalnego składającego się z twardych i miękkich segmentów, co czyni go niezwykle wytrzymałym. Może on mieć formułę jedno- lub dwuskładnikową i jest idealny do łączenia powierzchni wykonanych z metalu, plastiku lub kompozytów.
Kleje uretanowe są odporne na uderzenia, a jednocześnie cechują się doskonałą wytrzymałością na odrywanie i ścinanie. Jeśli kiedyś pracowałeś z klejami epoksydowymi, takimi jak Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min, znasz już właściwości spoiw o wysokiej wytrzymałości na ścinanie. Jednak w przypadku kleju uretanowego połączenie dużej odporności na ścinanie i odrywanie sprawia, że można go użyć do niektórych zastosowań, w których epoksydy się nie sprawdzają.
Generalnie rzecz biorąc, kleje uretanowe dobrze wiążą z wieloma przepuszczalnymi i nieprzepuszczalnymi materiałami, od szkła i ceramiki po drewno i tkaniny, a także wyjątkowo dobrze kleją tworzywa sztuczne. Jednak wybierając klej uretanowy do swojego projektu, koniecznie sprawdź instrukcje producenta, aby upewnić się, że dany produkt będzie odpowiedni do powierzchni, które chcesz skleić.
Na rynku dostępnych jest wiele klejów uretanowych przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Są wśród nich kleje do podłóg, spośród których część jest opracowanych z myślą o klejeniu drewna (zobacz poniżej). Istnieją także kleje uretanowe do okien i szyb, które można zastosować do prac w domu i samochodzie, jak również uszczelniacze uretanowe, idealne do podłóg narażonych na intensywny ruch pieszy czy zalanie. Są one również dostępne w formie uszczelniaczy przeznaczonych do zabezpieczania połączeń w łazienkach i kuchniach.
W tym krótkim poradniku nie sposób opisać wszystkie zastosowania kleju uretanowego, dlatego zdecydowaliśmy się skupić na dwóch prostych projektach dla podłogi. Niezależnie od rodzaju prac, używaj kleju uretanowego tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, i noś rękawice i okulary ochronne dla zabezpieczenia dłoni i oczu.
- Przygotuj podłoże. Powinno być czyste (wolne od brudu i osadu), suche i konstrukcyjnie nośne.
- Nałóż klej. Rozprowadź klej uretanowy na podłodze. W zależności od tego, czy stosujesz metodę na mokro, czy polerowanie, możesz natychmiast położyć drewnianą podłogę na mokrym kleju lub pozwolić klejowi odparować przez zalecany czas przed montażem drewna.
- Zwróć uwagę na czas otwarty kleju. Jeśli go przekroczysz (sprawdź informacje o produkcie), klej będzie wiązał mniej skutecznie albo wcale.
- Posprzątaj po pracy. Instalując podłogę, natychmiast zetrzyj wszelkie pozostałości kleju z drewna i narzędzi zanim zwiąże, przy pomocy spirytusu mineralnego.
- Zbierz materiały. Będziesz potrzebować kartusza samopoziomującego uszczelniacza uretanowego i pistoletu do wyciskania.
- Oczyść powierzchnię. Usuń wszelkie luźne fragmenty i zanieczyszczenia z powierzchni i upewnij się, że jest sucha.
- Wypełnij pęknięcie. Wyciśnij uszczelniacz uretanowy do najgłębszego miejsca szczeliny, delikatnie ją przepełniając – w końcu produkt jest samopoziomujący.
- Ostatnie poprawki. Sprawdź w instrukcji producenta, czy produkt nadaje się do malowania oraz w jaki sposób usunąć ostre krawędzie. Zawsze możesz je zeszlifować.
Pochwal się własnymi pracami