Skip to Content
4 minut do końca artykułu
Ten klej jest dla Ciebie

Jak używać kleju epoksydowego wewnątrz i na zewnątrz?

Zbliżenie na dłoń osoby, która wyciska klej epoksydowy z podwójnej strzykawki do metalowej miski.

Zastanawiasz się, jak użyć kleju epoksydowego i uzyskać szybkie rezultaty w domu? Te proste wskazówki pozwolą Ci zająć się kolejnym projektem: od drobnych napraw po bardziej wymagające prace. Przekonasz się, że te umiejętności okażą się przydatne.

W tym artykule:

Jak działa klej epoksydowy?

Epoksyd jest substancją klejącą, która składa się z dwóch części: żywica reaguje z utwardzaczem, który następnie działa jak klej i tworzy bardzo silne wiązanie. Aby żywica epoksydowa mogła się związać i utwardzić, w mieszaninie potrzebny jest środek utwardzający. Klej epoksydowy służy do łączenia szerokiej gamy materiałów, takich jak metal, szkło, drewno, ceramika, płytki i beton.

Wymagane materiały
Osoba miesza składniki kleju za pomocą szpatułki w metalowej miseczce
Składniki kleju epoksydowego trzeba przed użyciem bardzo dokładnie wymieszać

Wskazówki od ekspertów

Wskazówki i porady dotyczące stosowania kleju epoksydowego

Nawet jeśli już wielokrotnie używałeś żywicy epoksydowej w domu i poza nim, nadal nie zaszkodzi odświeżyć sobie, jak prawidłowo używać kleju epoksydowego.

Oto kilka przydatnych wskazówek:

  1. Zadbaj o dobre warunki swojej pracy. Upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane i wybierz bezwonny produkt.
  2. Przeczytaj instrukcję. Zacznij od przeczytania zasad bezpieczeństwa zawartych w instrukcjach producenta.
  3. Wybierz produkt. Zdecyduj się na odpowiedni klej epoksydowy do materiałów, z którymi pracujesz.
  4. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zachowaj szczególną ostrożność – podczas pracy noś okulary ochronne i gumowe rękawice.
  5. Nie śpiesz się. Postaraj się być precyzyjny podczas nakładania kleju epoksydowego.
  6. Zabezpiecz miejsce pracy. Upewnij się, że zakrywasz otaczające obszary szmatką, aby zapobiec kapaniu i rozlaniu kleju.
  7. Dokonaj niezbędnej korekty. W przypadku delikatnych prac wybierz klej epoksydowy o dłuższym czasie wiązania, co pozwoli na dokonanie drobnych korekt przed stwardnieniem.

Wybór odpowiedniego kleju epoksydowego

Zanim użyjesz kleju epoksydowego, zadaj sobie kilka pytań. Zastanów się, które materiały chcesz skleić, czy żywica epoksydowa jest przeznaczona do użytku wewnątrz lub na zewnątrz, czy ma być szybkowiążąca, wodoodporna itp.

Osoba trzyma metalową ramę i nakłada na nią klej epoksydowy szpatułką. Klej ma ciemnoszary kolor.
Klej epoksydowy sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Możesz go używać np. do łączenia powierzchni z metalu

Jeśli chcesz użyć kleju epoksydowego, który jest nie tylko bardzo wytrzymały, ale i wodoodporny, Pattex Repair Epoxy Mini Universal to Twój produkt. Ponieważ tworzy wiązanie odporne na wodę, może być stosowany na powierzchniach wewnętrznych i zewnętrznych. Jego inne zalety to możliwość malowania i szybki czas schnięcia. Możesz śmiało używać go do pryszniców i wanien, cegły, drewna, aluminium, PCV, betonu, metalu i wielu innych.

Jeśli potrzebujesz kleju epoksydowego o nieco dłuższym czasie wiązania, wybierz na przykład taki, którego wiązanie zajmuje 60 minut. Dzięki temu zyskasz mnóstwo czasu na szybkie zmiany i korekty, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co więcej, po wyschnięciu możesz w nim wiercić bez ryzyka, że klej będzie pękać. Produkt ten może być używany na zewnątrz, dzięki przezroczystemu wiązaniu wtapia się w otoczenie, jest wodoodporny i świetnie sprawdza się do łączenia szczelin, laminowania i naprawy powierzchni na różnych materiałach. Należy jednak pamiętać, że nie nadaje się do napraw pod linią wodną lub do rur pod ciśnieniem.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować