Jak zamontować listwy przypodłogowe, aby stworzyć eleganckie przejście między podłogą a ścianą? Nasz krótki przewodnik pomoże Ci zacząć.
Listwy przypodłogowe występują w wielu profilach i rozmiarach, a dzięki łączeniu różnych warstw materiału można stworzyć naprawdę wyjątkowe elementy wnętrza. Biorąc pod uwagę zarówno wyposażenie, jak i wielkość pokoju, możesz wybrać odpowiednią listwę przypodłogową. W końcu idealna listwa przypodłogowa nie tylko zakrywa szczeliny między materiałem podłogowym a ścianami, ale także podkreśla ogólny styl pomieszczenia.
Na rynku istnieje wiele rodzajów listew przypodłogowych. Nie każda listwa będzie jednak odpowiednia do konkretnego typu pomieszczenia lub materiału, z jakiego wykonano podłogę.
Masz do wyboru m. in. listwy wykonane z PCV, z płyty MDF, ale również drewniane, metalowe, czy polistyrenowe.
Zanim wybierzesz rodzaj listwy zapoznaj się z przeznaczeniem każdej z nich i zdecyduj się na taką, która będzie odpowiednio dopasowana do Twojej podłogi.
Czy nadszedł czas, aby wykończyć wnętrze instalując piękną listwę przypodłogową? A może chcesz wymienić starą listwę przypodłogową i odświeżyć swój pokój? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Zmierz długość ściany. Pierwszy krok, który należy wykonać to określenie, ile listwy przypodłogowej potrzebujesz. Niezależnie od tego, czy instalujesz nową listwę przypodłogową, czy wymieniasz starą, musisz zmierzyć obszar, w którym będzie ona zamontowana. Jeśli chcesz uniknąć łączenia elementów, prawdopodobnie będziesz musiał kupić listwę co najmniej tak długą, jak ściana, do której zamierzasz przymocować listwę.
Należy również wziąć pod uwagę dodatkowy materiał do cięć ukośnych, które stykają się z narożnikami zewnętrznymi. Jeśli wymieniasz starą listwę przypodłogową, możesz wymienić materiał wzdłuż całej ściany, aby uniknąć nadmiaru spoin. - Przygotuj powierzchnię. Upewnij się, że obszar projektu jest wolny od kurzu i gruzu, a następnie usuń wszelkie stare materiały, które chcesz wymienić. Przeprowadź nóż uniwersalny wzdłuż szwu między listwą przypodłogową a ścianą, aby rozpocząć oddzielanie materiałów i wykonać czyste cięcie. Włóż długie, płaskie ostrze między listwę przypodłogową a ścianę, aby podważyć listwę przypodłogową. Odetnij wszelkie uszczelnienia i wygładź krawędzie.
- Dotnij listwy. Jak dociąć listwy przypodłogowe? Umieść swoje elementy wzdłuż ściany dokładnie w miejscu, w którym będą znajdować się po ich zainstalowaniu. Zaznacz rogi, ponieważ w tym miejscu będziesz musiał ciąć. Czym przyciąć listwy przypodłogowe? Użyj do tego piły ukośnej. Pamiętaj, aby podczas cięcia mieć na sobie okulary ochronne. Sprawdź, czy połączenia są wyrównane, zanim zaczniesz mocować listwę przypodłogową. Jeśli wymieniasz starą listwę przypodłogową, upewnij się, że nowy materiał dobrze przylega.
- Przymocuj listwy do ściany. Nałóż klej zgodnie z instrukcjami producenta i mocno dociśnij listwę przypodłogową. W niektórych przypadkach może być konieczne użycie gwoździ, aby zapewnić dodatkowe trzymanie listew przypodłogowych.
- Szlifowanie. Usuń wszelkie ostre krawędzie, delikatnie szlifując wszystkie skośne rogi drobnym papierem ściernym.
- Uszczelnienie. Nałóż niewielką ilość uszczelniacza wzdłuż górnej i dolnej części listwy przypodłogowej.
Niezależnie od tego, czy instalujesz nowe listwy przypodłogowe, czy wymieniasz stare, warunkiem dobrego efektu będzie właściwie dobrany klej. Kleje zmniejszają potrzebę stosowania gwoździ, co czyni je idealnymi do montażu listew przypodłogowych.
Klej Pattex Fix Super doskonale nada się do listew drewnianych oraz polistyrenowych. Jest łatwy do czyszczenia i dobrze wypełnia ubytki w podłożu.
Innym klejem idealnym do montowania, który przyklei również listwy z MDF i PCW jest Pattex Fix Extreme Power. Jest bezzapachowy i zapewnia mocne wiązania nawet w trudnych warunkach.
Pochwal się własnymi pracami