Zastanawiasz się, czym skleić plastik? Większość plastikowych przedmiotów jest łatwa do naprawienia – to tylko kwestia odpowiedniego kleju. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak skleić plastik z plastikiem krok po kroku.
Jest tak wiele rodzajów tworzyw sztucznych, które są wykorzystywane na tak wiele sposobów, że znalezienie jednego właściwego kleju do plastiku może być trudne. Odpowiedź na to, czym skleić plastik, aby uzyskać najlepsze rezultaty, zależy od konkretnego zastosowania.
- Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel
- Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku
Co do zasady, przy naprawach wszelkich elementów z tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przemyśle czy budownictwie, gdzie powierzchnie mogą być narażone na działanie wody, ciśnienia lub wysokich temperatur, należy stosować kleje specjalistyczne przeznaczone do danego zastosowania. Na przykład, jeśli pracujesz z rurami PCV, będziesz potrzebować kleju zaprojektowanego do tego celu.
Całe szczęście, w przypadku większości domowych napraw do klejenia plastiku wystarczą Ci łatwo dostępne kleje błyskawiczne, takie jak Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel. To idealny wybór do szybkich napraw plastikowych zabawek, akcesoriów czy dekoracji.
Alternatywą będzie Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku, który sprawdzi się nawet w przypadku tak trudnych do klejenia materiałów, jak polietylen.
Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak skleić plastik z plastikiem przy użyciu obu tych produktów. Czytaj dalej i zabieraj się do pracy!
Kleje błyskawiczne doskonale nadają się do klejenia twardego plastiku, takiego jak akryl czy polistyren.
Zidentyfikowanie, z jakiego tworzywa sztucznego jest wykonany dany przedmiot, nie powinno sprawić Ci problemu. Na większości produktów i opakowań z plastiku można znaleźć oznaczenie w kształcie trójkąta z cyfrą lub literą w środku. Ich znaczenie możesz sprawdzić w internecie – przykładowo, cyfry “06” i litery “PS” oznaczają polistyren. Dzięki temu wiesz, że możesz bez przeszkód użyć kleju błyskawicznego.
Jeśli nie uda Ci się rozpoznać rodzaju materiału, lepiej będzie sięgnąć po specjalistyczny klej do tworzyw sztucznych – w dalszej części dowiesz się, jak skleić plastik za jego pomocą.
Jeżeli jednak udało Ci się zidentyfikować, z jakim tworzywem sztucznym masz do czynienia, i wiesz, że można je skleić za pomocą kleju błyskawicznego, możesz zabierać się do pracy!
Czym skleić plastik taki jak akryl czy polistyren? Do tego zadania polecamy Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel. Dzięki żelowej konsystencji i precyzyjnemu aplikatorowi nie musisz martwić się bałaganem.
Oto, jak skleić plastik klejem błyskawicznym:
- Bezpieczeństwo przede wszystkim. Upewnij się, że pomieszczenie, w którym pracujesz, jest dobrze wentylowane. Aby chronić dłonie, załóż rękawiczki ochronne.
- Przygotuj plastikowe powierzchnie do klejenia. Powinny być czyste i całkowicie suche. Przymierz do siebie elementy, które chcesz skleić.
- Nałóż klej błyskawiczny. Wyciśnij z opakowania małą ilość kleju na jedną z powierzchni.
- Natychmiast ściśnij ze sobą klejone elementy i przytrzymaj je tak przez 20 - 80 sekund.
- Pozostaw do wyschnięcia. Dla najlepszych efektów, pozostaw klejony plastik na co najmniej 10 minut. Klej będzie w pełni utwardzony po 24 godzinach.
- Posprzątaj po pracy. Wszelki nadmiar kleju zetrzyj jak najszybciej ściereczką. Zaschnięte pozostałości kleju możesz zmiękczyć acetonem lub usunąć ostrym nożykiem, jednak uważaj, aby nie uszkodzić przy tym powierzchni plastiku.
Jeśli nie masz pewności, z jakim rodzajem tworzywa sztucznego masz do czynienia, użyj specjalistycznego kleju do plastiku. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wiązanie będzie skuteczne i trwałe.
Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku to mocny, wszechstronny klej, który można stosować do wszystkich tworzyw sztucznych – także tych trudnych do sklejenia, jak polietylen (PE) oraz polipropylen (PP). Jest szybki i łatwy w użyciu, a po zastygnięciu jest bezbarwny. Podsumowując, to jedno z najlepszych rozwiązań do klejenia plastiku.
Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku składa się z dwóch części – kleju oraz aktywatora, który nakłada się jako pierwszy podczas klejenia trudnych materiałów takich jak polietylen.
Oto, jak skleić plastik z plastikiem przy użyciu tego produktu:
- Zadbaj o bezpieczeństwo. Wybierz dobrze wentylowane miejsce pracy. Załóż rękawiczki ochronne, a po zakończonej pracy umyj ręce.
- Przygotuj powierzchnie do klejenia. Upewnij się, że są czyste i suche. Aby wzmocnić przyczepność kleju, użyj papieru ściernego do zmatowienia powierzchni.
- Do większości tworzyw sztucznych wystarczy użyć kleju. Aplikuj niewielką ilość produktu na jedną z klejonych powierzchni.
- Do trudnego do sklejenia plastiku zastosuj najpierw aktywator, a dopiero później klej. Nałóż aktywator na obie klejone powierzchnie i odczekaj 1 minutę. Następnie aplikuj niewielką ilość kleju na jedną z powierzchni.
- Po nałożeniu kleju ściśnij elementy ze sobą. Przytrzymaj je ściśnięte przez około 30 sekund, aż klej zwiąże.
- Pozostaw do wyschnięcia. Odczekaj co najmniej 10 minut lub, dla najlepszego rezultatu, pozostaw sklejone przedmioty na noc. Klej uzyska pełną siłę wiązania w ciągu maksymalnie 24 godzin.
- Usuń pozostałości kleju. Mokre zabrudzenia z kleju usuniesz za pomocą mokrej ściereczki, zaś zaschnięty klej zmiękczysz acetonem lub odetniesz ostrym nożykiem. Uważaj, by nie uszkodzić przy tym powierzchni plastiku.
Pochwal się własnymi pracami